• 11 GRU 17

  Grudzień w ogrodzie

  Grudzień w ogrodzie to czas, kiedy rośliny pozostają w spoczynku.  Wydawałoby się więc, że jest to również miesiąc odpoczynku  dla ogrodnika. Nic bardziej mylnego.  W tym czasie możemy np. uporządkować składzik  i wyczyścić narzędzia ogrodnicze.

   

  Sad:
  • Drzewka owocowe są szczególnie wrażliwe na gwałtowne zmiany temperatur.  Najbardziej niebezpieczne są przypadki, gdy w dzień świeci słońce, nagrzewając korę drzew, a nocą temperatura spada poniżej 0 st. C. Wahania temperatur mogą prowadzić do zamierania tkanek, pękania i odrywania się kory od pnia. Aby zapobiec takiej sytuacji przeprowadzamy zabieg tzw. bielenia pni. W tym celu używamy gotowych preparatów zakupionych w centrum ogrodniczym, bądź stosujemy samodzielnie przygotowane mleko wapienne.
  • Przeprowadzamy zabieg prześwietlania korony drzew. W przypadku gdy termometry pokazują mniej niż 5 st. C. tego zabiegu nie wykonujemy. Rany po cięciu zabezpieczamy specjalną maścią ochronną.
  • Regularnie sprawdzamy, czy drzewa i krzewy w sadzie nie są uszkadzane przez sarny bądź zające.

   

  Warzywnik:
  • W przypadku, gdy jeszcze nie spadł śnieg, na odchwaszczony warzywnik warto rozłożyć i przekopać obornik lub kompost. Przez okres zimowy zdąży się rozłożyć, a wartościowe składniki pokarmowe przenikną do gleby i będą mogły wiosną zostać pobrane przez rośliny uprawne.

   

  Ogród ozdobny:
  • Jeżeli jeszcze nie zabezpieczyliśmy wrażliwych roślin, przed mrozem i wysuszającym wiatrem, należy to zrobić zanim pogorszy się stan pogody.  Pamiętajmy, aby stosować agrowłókninę dopiero, gdy istnieje prawdopodobieństwo spadku temperatury poniżej -5 st. C.
  • Usuwamy  zalegający mokry śnieg na roślinach. Taki śnieg jest ciężki i często deformuje, a nawet łamie rośliny. Szczególnie wrażliwe na ciężar są formowane iglaki.
  • Należy pilnować, aby woda w oczku wodnym nie zamarzła w całości. Wykruszamy fragment lodu, tak aby żyjące w nim rybki miały czym oddychać.

   

  Kwiaty w domu, balkony i tarasy:
  • Grudzień to miesiąc, w którym niewiele dzieje się w ogrodzie. W domu natomiast, jest to pora kwitnienia wielu roślin doniczkowych.  Należą do nich m.in.: szlumbergera  (grudnik), kamelia, poinsecja (gwiazda betlejemska), hippeastrum i wiele innych. Wówczas nawozimy je i prowadzimy prace pielęgnacyjne (podlewanie, usuwanie przekwitłych kwiatostanów, przemywanie liści z kurzu itp.).
  • Na balkonach i tarasach możemy zainstalować karmniki dla ptaków. Należy pamiętać, że zima to dla nich trudny okres, ponieważ maja ograniczony dostęp do pożywienia.
  • Aby balkony nie świeciły pustkami, możemy zaopatrzyć się w iglaki w donicach. Szczególnie doskonale prezentują się w okresie świątecznym przyozdobione lampkami.

   

  Trawniki:
  • Gdy odśnieżamy podjazdy i chodniki na posesji, należy pamiętać, aby nie składować śniegu w jednym miejscu. Wiosną podczas roztopów, ta góra śniegu będzie topniała znacznie wolniej. Trawnik w tym miejscu skazany jest na brak tlenu, co spowoduje jego gnicie i powstawanie pustych plam. W miarę możliwości równomiernie rozgarniamy śnieg.
  • Ograniczamy stosowanie soli drogowej. W zamian za to używajmy nowoczesnych preparatów opartych na chlorku magnezu. Takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze dla roślin.