• 16 LIP 18
  Pęcherznica kalinolistna

  Pęcherznica kalinolistna

  pecherznica-kalinolistna-kwiat3423Pęcherznica kalinolistna (łac. Physocarpus opulifolius) to jeden z krzewów ozdobnych zyskujących z roku na rok coraz większą popularność. Dekoracyjny jest pokrój rośliny, jej liście, kwiaty i owocostany. Większość odmian pęcherznicy można zaliczyć do jednej z dwóch grup kolorystycznych: o liściach żółtych (od seledynowych po złociste) lub o liściach czerwonych (od ceglasto-pomarańczowych po ciemnopurpurowe). Krzew można wykorzystywać do tworzenia luźnych lub strzyżonych żywopłotów. Technika cięcia każdorazowo wygląda jednak podobnie. Formy niskie należy jednak ciąć mniej intensywnie.

  Wygląd

  Pęcherznica osiąga zwykle 2–3 m wysokości i 1,5–2 m szerokości. Prawidłowo cięty krzew charakteryzuje się dość zwartym pokrojem, pędami gęsto pokrytymi ząbkowatymi, trójklapowymi liśćmi (to jego największa ozdoba) i obfitym kwitnieniem. Najmłodsze liście są pomarańczowo-żółte, później stają się cytrynowe i stopniowo zielenieją. W zależności od wystawy i ekspozycji na słońce liście pozostają mniej lub bardziej wybarwione. Białe lub delikatnie zaróżowione kwiaty pojawiają się na przełomie maja i czerwca, są zebrane w obfite kwiatostany typu baldachogrona.Owocami są rozdęte mieszki czerwieniejące przed dojrzeniem.

  Kiedy i w jaki sposób ciąć?

  Cięcie pęcherznicy nie jest wymagane. Jedynie można przycinać pęcherznicę chcąc ograniczyć jej rozrost. Podczas cięcia pęcherznicy należy usunąć u podstawy 1/3–1/4 najstarszych pędów. Oprócz tego należy skrócić o 1/3 długości te pędy, na których w danym roku znajdowały się kwiaty. Wszystkie gałązki należy ścinać tuż nad pąkiem skierowanym na zewnątrz (zgodnie z kierunkiem wzrostu pąka). Pędy uszkodzone, chore lub porażone przez szkodniki powinno się oczywiście również usunąć. Nie poleca się odmładzającego cięcia pęcherznicy w starszych latach, ze względu na słabą regenerację.